Deficit budžeta u 2011. biće veći za 13 milijardi dinara

Bez autora
Apr 05 2011

Deficit budžeta Srbije u ovoj godini biće za oko 13 milijardi dinara veći nego u 2010. godini i iznosiće oko 120 milijardi dinara, procenili su danas saradnici Instituta ekonomskih nauka (IEN). Rast bruto društvenog proizvoda od tri odsto, odmrzavanje i rast penzija i plata od dva odsto osnovne pretpostavke budžeta za 2011. godinu.U prošloj godini najveći rast rashoda od 14 odsto imali su socijalna zaštita i ostali tekući rashodi dok je kod kapitalnih izdataka zabeleženo smanjenje rashoda od 32,34 odsto, odnosno sa 33,1 milijarde dinara na 22,4 milijarde.

Deficit budžeta u 2011. biće veći za 13 milijardi dinaraDeficit budžeta Srbije u ovoj godini biće za oko 13 milijardi dinara veći nego u 2010. godini i iznosiće oko 120 milijardi dinara, procenili su danas saradnici Instituta ekonomskih nauka (IEN).

Na promocija novog broja biltena Makroekomske analize i prognoza (MAP), glavni kordinator te publikacije Marko Malović kazao je da je rast bruto društvenog proizvoda od tri odsto, odmrzavanje i rast penzija i plata od dva odsto osnovne pretpostavke budžeta za 2011. godinu.

Prema njegovim rečima, u prošloj godini najveći rast rashoda od 14 odsto imali su socijalna zaštita i ostali tekući rashodi dok je kod kapitalnih izdataka zabeleženo smanjenje rashoda od 32,34 odsto, odnosno sa 33,1 milijarde dinara na 22,4 milijarde.

Malović je dodao da su prognoze da će Srbija tek 2012. godine dostići nivo privredne aktivnosti kakav je imala pre krize, naglasivši da je u prošloj godini privreda Srbije iz ekonomske depresije koja je bila 2009. godine prešla u period rastuće bruto dodate vrednosti.

"Nevelike stope privrednog rasta statistički ukazuju na tehnički izlazak iz recesije, ali one nisu dovoljne za osetnije povećanje blagostanja građana Srbije", kazao je on.

Direktor IEN-a Dragan Erić kazao je da u Srbiji postoji nekoliko većih problema, a to su rast nezaposlenosti, povećanje zaduženosti, visok nivo referentne kamatne stope i visok nivo kamatne stope na zapise trezora.

"U sektoru bankarstva zabrinjavajuće je otežano finasiranje privrede, a Srbiji je neophodno da pokrene proizvodnju, naročito sektor izvozne proizvodnje", kazao je Erić.

On je naglasio da je u Srbiji i dalje veliki pritisak na sektor privrede i likvidnost, kao i da je primetan pritisak rasta cena hrane.

Saradnici IEN-a su danas ocenili i da planirano povećanje agrarnog budžeta za 2011. godinu ne zadovoljava trenutne potrebe nacionalne poljoprivrede, naglašavajući da budžet nije razvojno orijentisan i da poljoprivreda kao strateška grana u kriznom periodu zaslužuje veća izdvajanja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik